|  |
|
|
Európai kisvállalkozói törvény: A kkv-k lehetőségeinek kiaknázása? |
 |
A francia elnökség sikerrel vette az akadályokat és elfogadtatott egy amerikai stílusú kisvállalkozói törvényt. Ennek célja a kis- és középvállalkozások (kkv) piaci feltételeinek javítása és a gazdaság élénkítése. A kkv-k érdekképviseletei azonban „papírtigrisnek” titulálták a jogszabályt.
Az EU iparügyi miniszterei 2008. december 1-jén jóváhagyták az európai kisvállalkozói törvényt (ekt), melyhez egy, a jelenlegi pénzügyi válság azonnali hatásait csökkentő akciótervet is csatoltak. A bizottság a novemberi gazdaságélénkítő tervezetében bemutatta, az Európai Befektetési Bank (EIB) 2011-ig 30 milliárd euróra növeli a kkv-knak nyújtott segélyek összegét, melyből 15 milliárdot már 2009-re elérhetővé tennének.
Az alábbi pontok képezik a törvény alapját: egy olyan környezet létrehozása, amelyben a vállalkozásnak értéke van. Második esély biztosítása a csődbe került becsületes vállalkozások számára.
A „Gondolkozz először kicsiben” alapelv általánossá tétele a törvényalkotás minden lehetséges területén. A közigazgatás fogékonyabbá tétele a kkv-k szükségletei iránt. A közpolitikai eszközök hozzáigazítása a kkv-k szükségleteihez – különös tekintettel a közbeszerzésben való részvételük és az állami támogatások felhasználásának megkönnyítésére. A kkv-k anyagi forrásokhoz való hozzáférésének megkönnyítése, illetve egy olyan jogi környezet kialakítása, amely támogatja az azonnali fizetést a kereskedelmi tranzakciók során. Az egységes piac nyújtotta előnyökből való nagyobb részesülés.
Az innovációnak és a képességfejlesztésnek mindennemű támogatása.
Megadni az esélyt a kkv-k számára, hogy a környezeti kihívásokat lehetőségekké alakítsák. Lehetővé tétele annak, hogy a kkv-k is kiaknázzák a piac növekedéséből származó hasznot.
Miért „papírtigris”?
A kisvállalkozói törvény közlemény formájában fog megjelenni, nem pedig kötelező erejű határozatként vagy rendeletként. Ez több vállalkozás kritikáját is kiváltotta, akik „papírtigrisként” jellemezték az előterjesztést.
A törvényről alkotott, általánosan kedvező vélemény ellenére a vállalkozások rámutattak bizonyos hiányosságokra. Nem történt előrehaladás a közösségi szabadalmak terén (EurActiv.com Link Dosszié), a dokumentum nem hivatkozik a nemrég elfogadott környezetvédelmi előírásoknak való megfelelést segítő ECAP (Environmental Compliance Assistance Programme) programra, és hiányzik az anyagi háttér is a törvény ambiciózus céljai mögül.
Feltéve, hogy minden tagállam beleegyezését adja a decemberi csúcson és az EP is elfogadja a tervezetet 2009 első felében, a cégek világossá tették, hogy a teljesítés a tagállamokon fog múlni. A jelenlegi pénzügyi krízist és a gyengélkedő gazdaságokat figyelembe véve pedig az azonnali alkalmazhatóság még fontosabb – jelentették ki.
Vélemények a törvény adta lehetőségekről
Günter Verheugen vállalati és ipari ügyi biztos szerint az ekt „a bizottság legambiciózusabb terve, melyet valaha bemutatott”. Hozzátette, most már csak minél hamarabb végre kell hajtani. Az akcióterv jobb hozzáférést biztosít a pénzügyi forrásokhoz és piacokhoz, mely a kkv-k eddigi legnagyobb problémája volt.
José Manuel Barroso bizottsági elnök megállapította, hogy a kommunikáció „létfontosságú mérföldkő” volt a lisszaboni növekedési és foglalkoztatási stratégia esetében, amely Európa huszonhárommillió kis- és középvállalkozásának „vörös szőnyegét jelenti a hivatalokban való várakozáshoz”.
Barrosónak címzett közös levelében Gordon Brown angol miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia elnök támogatásáról biztosította a bizottság kezdeményezését, kiemelve, hogy a kkv-k további sikeressége „az európai gazdaság jövőbeli virágzásának kulcsa”. Kifejezték aggodalmukat is a kereskedelmi hitelekhez és a kockázati tőkéhez való hozzáférés nehézségei miatt, kijelentve, hogy a jelenlegi helyzet távol áll az ideálistól. „A piac önmagában nem biztosít elegendő forrást az innovatív, gyorsan növekvő vállalkozások elindításához. A kereskedelmi finanszírozáshoz való hozzájutás nehézségeit pedig csak tetézik a közelmúltbeli fejlemények a piacokon” – jelentették ki a világpiaci hitelválságra utalva.
A kkv-kat tömörítő érdekképviseletek, mint például az UEAPME, üdvözölték a bizottság kezdeményezését, kijelentve: „Az egyes hiányosságok ellenére, amelyeket újra fel kell vetni az elkövetkező hónapok során, a kisvállalkozói törvényben megvan a potenciál, hogy következő fokozatba tegye a kkv-politikát.”
A bizottsággal ellentétben a vállalkozások a törvényt csak az új politika első lépéseként értékelik, nem befejezésként. A kisvállalkozói törvény a „minimum”, de sokkal többet kellene tenni, állítja Luc Hendrichts az UEAPME nevében.
Arndt Kirchhoff, a Business Europe kkv-bizottságának elnöke a pénzügyi válság tükrében értékelte az irányelvet egy európai üzleti csúcstalálkozón. Véleménye szerint a felújított irányelvre nagy szükség van ahhoz, hogy készpénz kerüljön a rendszerbe és a vállalkozások képesek legyenek a piacon maradni. Kirchhoff elmondta, a hitelválság következtében több ezer megbízható vállalkozás fog tönkremenni (EurActiv. hu, 2009. 03. 30.).
„Biztosítani kell a finanszírozási eszközökhöz való megfelelő hozzáférést, hogy megállítsuk az életképes kkv-k csődhullámát. A késedelmes fizetéseket szabályozó irányelv gyors elfogadása alapvető, mivel a kormányok visszatartják a pénzeket, ami csak ront a helyzeten” – mondta.
Az elnök szerint a kisvállalkozói törvény jó válaszokat ad a kkv-k problémáira, de minél előbb a végrehajtás fázisába kell érnie, ha az EU azt akarja, hogy a vállalkozások érezzenek is valamit a hatásából.
Forrás: http://www.euractiv.hu |
 |
|
|
|
|  |
 |
KAPCSOLÓDÓ |
EU |
|
|
|